niedziela, 31 maja 2015

Najstarsza forma zachowania majątku - złoto lokacyjne

W okresie, gdy możnowładcy krajów chcą kontrolować cały świat, przy tym zadłużając się nawzajem na kwoty, jakich w żaden sposób nie uda się uregulować, a koszt wzrastających odsetek wcześniej czy później musi doprowadzić do zbankrutowania kolejnych systemów bankowych, trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu osobistego ogródka finansowego w sposób zdywersyfikowany.

Powinno to być zakup waluty, ale również powinno się pomyśleć o tym, aby posiadać rzeczy fizyczne, ponieważ zapisy komputerowe (na przykład certyfikaty) to wątpliwa idea, gdyż powinna nadawać się co najwyżej na spekulacje (inwestycje krótkoterminowe). Za to osobista własność jak np. samochód - to zawsze posiada jakąś wartość i do tego są to elementy niezbędne do przeżycia (miejsce zamieszkania). 
Wartościowy kruszec - złoto bulionowe

Złoto w sztabkach jest niewiele tańsze od ich odpowiedników w monetach bulionowych. Nabywać powinno się mimo wszystko monety, oczywiście bulionowe o jak najbardziej rozpoznawalne w światowej skali, więc nie żadne lokalnie bite pamiątki po Papieżu Polaku. Wybrać można kilka monet bulionowych o światowym zasięgu, na przykład: Maple Leaf. Należy mieć się z dala od wszystkiego co z Chin, w tamtym rejonie dużo łatwiej o podróbki.
Zważajmy na to, że w sytuacji monet bulionowych nie ma wielkiego znaczenia tzw. poziom menniczy oceny monety, ważna jest jej waga, żeby nie ubyło złota. Oczywiście im mniej rys, tym w łatwiejszy sposób można sprzedać tę formę złotego kruszcu. A dlaczego nie sztabki? W ich przypadku również powinno się dbać o poziom rozpoznawalności, stąd warto nabywać nie lokalne sztabki, ale np. ze Szwajcarii, na przykład oznaczone symbolem PAMP. Tu ważna uwaga: powinny to być sztabki z akredytacją (Londyńska Giełda Złota). Każda z nich ma niepowtarzalny numer i najlepiej żeby była zamknięta w nieotwieralne opakowanie.
Sprzedawca może dodać też dodatkowo certyfikat z danym numerem sztabki, w sytuacji monet takich specjalnych oznaczeń się nie spotyka, z tego powodu te certyfikaty większego sensu nie posiadają.
Handel złotem posiada zerową stawkę VAT, a do tego dla osób prywatnych ważne może być to, by nabywać od firmy. Nabyć należy u znanego handlarza, a takich jest u nas mało, a do tego trudno polecić konkretnego. Na pewno w banku będzie znacznie więcej kosztowało. Można nabyć monety przy okazji wizyty w sporych miejscowościach w siedzibie sprzedawcy, wcześniej umawiając się telefonicznie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz